Переслідування кримських татар має припинитися – комісар Ради Європи

10:40 29.11.2021

Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович відреагувала на останні затримання російськими силовиками кримськотатарських активістів, серед яких також є громадянські журналісти.

Про це пише Крим.Реалії.

«Арешт і затримання великої групи кримських татар, у тому числі кількох журналістів, які мирно зібралися в Сімферополі минулого вівторка, щоб засвідчити звільнення з-під варти адвоката-правозахисника Едема Семедляєва, є останньою ланкою в ланцюзі репресій та переслідувань, спрямованих проти членів цього співтовариства. Це посилює картину переслідування кримськотатарських правозахисників, активістів та журналістів, а також багатьох пересічних членів цієї групи, описану мені у численних та послідовних свідченнях членів кримськотатарської спільноти та авторитетних правозахисних організацій», – йдеться у її заяві.

Затримання та арешти кримськотатарських активістів Міятович назвала «довільними», а вироки російських судів «надзвичайно суворими».

«Багато із затриманих або ув'язнених за звинуваченнями у неправомірній протидії тероризму чи екстремізму, як і раніше, утримуються у в'язницях суворого режиму або віддалених виправних колоніях, часто розташованих за межами Криму. За повідомленнями, багато хто з них зазнає жорстокого поводження і позбавлений доступу до захисників», – зазначила єврокомісар.

Тенденцію кримінального переслідування щодо кримських татар вона назвала тривожною, нагадавши про справи проти голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, національного лідера Мустафи Джемілєва та інших лідерів кримських татар – Ахтема Чийгоза, Ільмі Умерова, Нарімана Джеляла.

«Такі як Едем Семедляєв та його колеги-правозахисники, мужньо захищають права кримських татар, зазнавали репресій, включаючи довільні арешти та затримання, адміністративні та судові переслідування, обшуки, стеження та погрози. Крім того, всі, крім кількох незалежних кримськотатарських ЗМІ, були змушені припинити свою діяльність у Криму, а ті, хто залишилися, продовжують зазнавати цензури та тиску», – зазначає Міятович.

Вона закликала поважати права кримських татар, повідомивши, що «намагається потрапити до Криму для проведення незалежного моніторингу ситуації із правами людини».

«Оскільки я наполегливо намагаюся отримати доступ до Криму для проведення незалежного та неупередженого моніторингу, як того вимагає мій мандат, я закликаю поважати права кримських татар. Переслідування кримських татар має припинитися. Особи, які відповідають за закон і порядок, повинні поважати та захищати права та свободи кожного кримського татарина відповідно до Європейської конвенції про права людини», – заявили комісар Ради Європи.

Вона вказала на те, що «необхідно негайно покласти край довільним арештам, обшукам, затриманню та кримінальному переслідуванню за неправомірне використання контртероризму, екстремізму чи інших надуманих звинувачень».

«Усі ті, хто був засуджений або затриманий на підставі такого неправомірного судового розгляду, мають бути реабілітовані та негайно звільнені. Юридичним радникам, які захищають кримських татар, має бути дозволено працювати без залякування чи перешкод, а кримськотатарським ЗМІ, журналістам, активістам та блогерам має бути дозволено здійснювати свою діяльність без обмежень чи переслідувань», – додала вона.

Раніше Міятович заявляла, що юристам у Криму має бути дозволено працювати без репресій.

 

Ще на цю тему