У Росії за підтримку кримських татар - обшук і виклик в поліцію

17:41 22.10.2021

На активістку з Санкт-Петербурга Ольгу Смирнову «наїхала» поліція. Її звинувачують в «виправданні тероризму». У Росії за це дають до семи років позбавлення волі.

Громадська ініціатива «Стратегія - 18» з Санкт-Петербурга вже п'ять років публічно підтримує кримських татар, переслідуваних окупаційною владою.

Раз на місяць, 18-го числа, активісти виходять на поодинокі пікети з плакатами. Російське законодавство вимагає отримувати дозвіл на вуличні акції. Єдиний виняток - поодинокі пікети. Оскільки немає шансів отримати дозвіл на масову акцію, ідеологічно ворожу кремлівської політики, саме цю форму традиційно використовують небайдужі росіяни.

Акція 18 серпня була ознаменована сутичкою: на учасників пікетування напав невідомий чоловік, окропивши сльозогінним газом активістів. Він же написав донос в поліцію про порушення, з якими проводилась акція. Для поліції винуватцем конфлікту не була нападник, а самі учасники пікету. Їх спробували залучити до адміністративної відповідальності: оскільки вони тримали національні кримськотатарські прапори, а Меджліс в Росії визнаний «екстремістською організацією», значить протест активістів – «виправдання тероризму».

Правда, один з районних судів Ленінградської області з таким трактуванням не погодився і відмовився карати громадських об'єднань. Обшук і повторна спроба порушити справу проти Ольги Смирнової - помста за серпневу поразку, вважають її колеги по «Стратегії - 18». Обшук супроводжувався зломом двері. У неї вилучили всю оргтехніку і плакати, її мобільний телефон і паспорт, а саму Смирнову відвезли на допит. Серед плакатів були як з гаслами на підтримку кримських татар, так і з гаслами проти узурпації влади Володимиром Путіним, кажуть її однодумці.

Від участі в слідчих діях Смирнова та її адвокат Марк Алексєєв відмовилися, оскільки обшук і спроба допитати відбувалися вночі. На наступний день Смирнова в супроводі адвоката вирушила в районний центр Ленобласті Всеволжськ, куди її викликали на допит. Пікет 18 серпня, який, як припускають соратники Смирнової, став причиною переслідування, мав місце у Всеволжському районі.

Як повідомив QIRIM.News активіст Дінар Ідрісов, де-факто в Росії зараз заборонені і поодинокі пікети, влада пояснює це необхідністю протистояти пандемії.

«Неконституційно, але кого це хвилює», - зазначив Ідрісов. Він підкреслив, що російська влада зараз активно переслідує учасників цієї ще недавно дозволеної форми публічного протесту. Ідрісов також повідомив, що допит Смирнової у Всеволжську не відбувся. Перенесено з ініціативи слідчого », - сказав активіст. І додав, що ні Смирнова, ні її адвокат не коментують хід справи на вимогу слідчого.

Коли я запитав її про вилучену оргтехніки, вона відмовилася говорити, пославшись на підписку, - сказав місцевий активіст Асан Мумджі, який регулярно бере участь в акціях «Стратегії - 18».

Учасник «Стратегії - 18» Влад Шіпіцін в коментарі QIRIM.News зазначив, що зі Смирновій та Марка Алексєєва взяли підписку про нерозголошення у зв'язку з наявністю у справі держтаємниці.

«Що за таємниця - незрозуміло. Мета залякати всіх інших на її прикладі, щоб ми припинили «Стратегію-18», а також позбавити поліграфічної бази для плакатів на якийсь час. Ну і в принципі залякати, помотати нерви. Щоб ворухнутися боялися всі, - зазначив Шіпіцін.

У Санкт-Петербурзі і Ленобласті кримських татар небагато. В акціях «Стратегії - 18» регулярно беруть участь двоє. Дінар Ідрісов пояснює ініціативу жителів Санкт-Петербурга і Ленобласті в підтримку кримських татар явною несправедливістю російської влади щодо корінного народу Криму.

«Депортація кримських татар з Криму в табори, сталінські терміни і очевидне безправ'я фігурантів по путінським законам», - зазначив Ідрісов.

Соратники Ольги Смирнової припускають, що їй можуть поставити коментарі в мережі під повідомленням про акцію 18 серпня. Частина друга статті 205 кримінального кодексу України передбачає за «виправдання тероризму» за допомогою інтернету максимальне покарання до семи років позбавлення волі.

За даними сайту ОВС-Інфо, з 2011 по 2019 рік за «виправдання тероризму» в РФ було засуджено 364 особи.

Ще на цю тему