Сербія готувалась до «малої війни» з Косово, «Панцырь» і Т-72 від Росії виявились «непотрібні»

13:21 04.10.2021

Європа завжди має підстави остерігатись нового збройного конфлікту на Балканах. Зокрема тиждень, що минув, був «позначений» новою кризою між Сербією та Косово, яка могла перерости у збройний конфлікт.

Про деталі цієї кризи можемо прочитати зокрема у цій публікації порталу Defence 24.

Причина кризи – ззовні дріб’язкова, та виглядає просто як нерозважливість обох сторін. Все почалось з того, що адміністрація Косово оголосила норму, що при перетинанні кордону водії автомобілів із Сербії мають знімати свої номери.

У відповідь, косовські серби розгорнули акції протесту, зокрема заблокували своїми машинами прикордонні переходи.

Поліція Косово закономірно застосувала силу проти протестувальників, президент Сербії закликав місію НАТО в Косово KFOR «захистити сербських громадян», і також закономірно почав підвищувати бойову готовність своїх збройних сил та спецназу поліції.

Втручання сил KFOR зупинило ескалацію конфлікту. Але поведінка Сербії виявилась занадто показовою, і на цьому варто зосередити окрему увагу.

Для «демонстрації сили» воєнно-політичне керівництво Сербії вивело частини 2-ої та 4-ої армійських бригад, 72-ої бригади Сил спеціальних операцій, і також – підняло у повітря винищувачі та гвинтокрили своїх військово-повітряних сил.

Мабуть, найбільш неприємний сюрприз для усіх сусідів Сербії на Балканах – Кіпр швидко і таємно таки продав сербам декілька ударних гвинтокрилів Ми-35. Буквально в серпні 2021 року з’явились перші повідомлення, що Кіпр та Сербія ведуть перемовини про купівлю цих гвинтокрилих машин. Про результати перемовин нічого не було відомо, аж поки у небі біля кордону з Косово не з’явились уже сербські Ми-35 із бойовим навантаженням.

При демонстрації своєї повітряної міці Белград не обмежився лише вертольотами Ми-35. Наприклад, 25 вересня біля кордону з Косово пролетіли два сербські винищувачі МиГ-29 з підвішеними ракетами Р-73. А за декілька днів поспіль – там же пролетіли сербські штурмовики J-22, відносно недавно «поставлені на крило» та озброєні ракетами AGM-65 Maverick для ураження наземних цілей.

Для демонстрації сили поблизу району із Косово бійці 72-ої бригади спеціальних операцій активно використовували свою легку бронетехніку. Наприклад, мова про новітні бронетранспортери Lazar-3 та бронеавтомобілі М16 Milos.

Частини армійських бригад на кордоні з Косово вчинили хитріше – вони просто замазали свої розпізнавальні знаки за принципом «нас там нет», тобто – щоб ускладнити ідентифікацію сил для умовного противника.

Тому тут можна лише констатувати факт, що для демонстрації сили проти Косово сербські військові привели у бойову готовність частини із танками М-84, бойовими машинами піхоти М80А, самохідними артустановками 2С1 «Гвоздика» та системами залпового вогню М77.

Якби це дивно не прозвучало, але чомусь під час цієї кризи Сербія не стала покладатись на «вундеваффе» від РФ – тобто подаровані танки Т-72МС «Белый Орел» та зенітні комплекси «Панцырь». Танки Т-72 серби картинно поставили на трали, «Панцырь» – взагалі не «світився» у цій історії, хоча сербські військові раніше тренувались застосовувати «Панцырь» по наземним цілям.

Навряд чи воєнно-політичне керівництво Сербії мало таки намір розпалити нову війну на Балканах, їх дії скоріше нагадували імітацію «малої та переможної війни» для вирішення внутрішніх проблем.

Якщо наприклад, подивитись зараз на сайт Міноборони Сербії, то там можна побачити «вперемішку» повідомлення про «рішучу готовність до відсічі Косово» та повідомлення про «рішучість дати відсіч» опозиції, що вирішила «очорнити керівництво країни».

Але тут є і цілком практичний, точніше – «геополітичний» аспект. Сербія змогла створити ударне угрупування частин піхоти та ССО, озброєних легкою бронетехнікою і танками, самохідною артилерією і РСЗВ, і це угрупування може розраховувати на підтримку з повітря від тактичної авіації та від ударних гвинтокрилів армійської авіації.

Збройні сили Сербії отримали здатність вести не лише «гібридні» операції антитерору, але й також – «повноцінні» загальновійськові операції.

І можливо, одного дня цей аспект стане спокусою для Белграду розпочати справжню війну проти Косово.

Ще на цю тему