Окупанти привласнили у Криму десяту частину культурних пам'яток України – правозахисники

19:01 15.06.2021

Окупувавши український Крим, Росія привласнила більш ніж десяту частину об'єктів культурної спадщини, зареєстрованих в усій Україні.

Про це на презентації доповіді «Ситуація з правами людини в Криму за 7 років окупації», яка відбулася 15 червня в Укрінформі, заявила голова Регіонального центру прав людини Анастасія Мартиновська, повідомляє кореспондент агентства.

«Протягом перших двох років Російська Федерація повністю привласнила всі об'єкти культурної спадщини України, які були розташовані на тимчасово окупованій території. Фактично це більш ніж одна десята всіх об'єктів, зареєстрованих в Україні», – зазначила Мартиновська.

За її словами, серед порушень, пов'язаних зі збереженням культурної спадщини, можна виділити три основні напрямки. Перший - це переміщення і незаконне вивезення пам'яток культури з Кримського півострова.

Другий – незаконні археологічні розкопки. Зокрема, при будівництві окупантами траси «Таврида» було офіційно зафіксовано знайдення 9 археологічних пам'яток різних епох. Але через стислі терміни дослідження не були якісними і ефективними, тому пам'ятки були пошкоджені або не повністю виявлені. А через побудову траси на цих місцях ми вже немаємо доступу до цієї частини своєї історії, наголосила правозахисниця.

Також вона нагадала про третій напрямок – реставраційні роботи.

«Одним з яскравих прикладів були реставраційні роботи в Бахчисарайському історико-культурному заповіднику. Через те, що підрядник не мав жодного досвіду з проведення подібних робіт, було завдано непоправної шкоди єдиному збереженому зразку кримськотатарської палацової архітектури», – зауважила Мартиновська.

15 червня було представлено доповідь «Ситуація з правами людини в Криму за 7 років окупації».

Документ підготовлено Домом прав людини «Крим», Кримською правозахисною групою, Регіональним центром прав людини, Центром громадянської просвіти «Альменда», Центром прав людини ZMINA за підтримки Фонду Домів прав людини.

Ще на цю тему