Українська контррозвідка за всіх президентів повідомляла про загрозу з боку Росії у Криму – Лапутіна

09:00 18.01.2021

Українська контррозвідка при всіх керівниках країни повідомляла про загрози з боку Росії у Криму тривалий час до початку агресії, в тому числі за президентів Віктора Ющенка та Віктора Януковича.

Про це заявила міністерка у справах ветеранів України, генерал-майорка СБУ Юлія Лапутіна в ефірі Радіо Свобода, пише Центр журналістських розслідувань.

Вона нагадала про спробу Росії встановити контроль над українським півостровом за часів першого і останнього президента Криму, нині покійного Юрія Мєшкова.

«Була спроба відділення Криму, «мєшковщина» і так далі. Але потім, коли бліцкриг не вдався, Росія почала застосовувати різні, як зараз кажуть, гібридні методи. Це винищення фінансових ресурсів Криму, проводилися операції по виведенню, у тому числі через фальшиві авізо, всіх активів кримських підприємств до Росії. Окрім цього, відбувався загальний на пострадянському просторі процес криміналізації бізнесу, зв’язків криміналу з владою місцевою», – сказала Лапутіна.

Вона додала, що СБУ тоді створила оперативно-слідчу групу, яка «робила все, щоб припинити дії» проти суверенітету України. Сама Лапутіна тоді працювала в оперативно-бойовому підрозділі «Альфа».

«Ми затримували озброєних злочинців. Це були банди, можна сказати, зі зброєю, з грішми для того, щоб здійснювати операції проти України. І було очевидно, що навіть якщо тоді ми припинимо ось це все, що робилося проти України, на майбутнє нам потрібно зробити запобіжники, щоб не сталося у подальшому більш ефективних спроб Російської Федерації», – зазначила міністерка.

За її словами, контррозвідники доповідали про спроби Росії посилити свій вплив у Криму і за часів президентства Віктора Ющенка та Віктора Януковича.

«Українська контррозвідка за часів усіх керівників писала аналітичні документи, які були засновані на певних оперативних даних та аналітичній інформації стосовно загроз. І одна з них, а це, приблизно, 2008-2009-і роки, стосовно того, що відбувається в Криму. І першим висновком нашої роботи оперативної і аналітичної було те, що існує реальна загроза відділення Криму. На жаль, відбулося так, що була зміна влади на проросійський курс, і ніхто не звернув на це увагу. І нами навіть були розроблені пропозиції, яким чином нейтралізувати ці дії російських спецслужб», – розповіла Лапутіна.

Однак, вказала вона, її групу в СБУ за підсумками цієї роботи «просто розігнали».

Раніше повідомлялось, що 18 грудня 2020 року Верховна Рада призначила генерал-майорку СБУ Юлію Лапутіну міністеркою у справах ветеранів України. Вона – друга жінка в історії країни, якій присвоєно звання генерала. До останнього часу вона була генеральною директоркою Директорату комунікацій та інформаційної політики Мінреінтеграції.

У 1992 році Лапутіна почала службу в органах СБУ. Була старшим офіцером антитерористичного центру СБУ «Альфа». Під час служби брала участь в операціях проти сепаратистських виступів в Криму в 1994 році. У 2010-2012 роках вона була заступником начальника Центру спеціальних операцій «А» СБУ (антитерористичний спецпідрозділ). З 2014 року і до липня 2020 року – заступник начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ. З 14 квітня 2014 року Лапутіна перебувала в зоні бойових дій на Донбасі. З вересня до кінця грудня 2014 року було командиром оперативної групи СБУ в зоні бойових дій на Донбасі в складі першої ротації опергруп СБУ.

Ще на цю тему