В Німеччині по-іншому заговорили про Північний потік. Все через Навального

08:45 04.09.2020

Після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального риторика німецьких політиків щодо співпраці з Росією і спільного газового проєкту "Північний потік-2" змінилася.

Норберт Рьоттген, один із провідних членів ХДС - правлячої партії, до якої належить і канцлерка Ангела Меркель, заявив, що ЄС ризикує проявити неадекватність, якщо не відреагує на отруєння, повідомляє ВВС.

Пан Рьоттген, який очолює комітет із закордонних справ Бундестагу, заявив, що головну газову угоду з Росією - будівництво другої гілки газогону «Північний потік», що має доставляти російський газ до Європи через Німеччину - треба переглянути.

За словами політика, якого називають серед головних претендентів на посаду канцлера після наступних виборів, Берлін ризикує стати надто залежним від Москви через газ після того, як газопровід почне працювати.

Раніше про таку можливість попереджали у Вашингтоні, де сприймають «Північний потік» як інструмент російського тиску на союзників США у Європі.

Так само про небезпеку проєкту неодноразово говорили і в Україні.

Проте Берлін відповідав, що газопровід не несе політичних ризиків, а є суто бізнесовим проєктом.

Норберт Рьоттген зазначив, що реакція Німеччини має включати і сферу торгівлі газом, тому що це «єдина мова, яку розуміє Путін».

Про те, що питання Північного потоку неможливо оминути, коли йдеться про реакцію ЄС на отруєння Навального, заявив і голова Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер.

«Якщо ми разом з партнерами хочемо дати Москві чіткий сигнал, це має торкнутися й економічних відносин. І це означає, що «Північний потік-2» не має лишитися поза увагою», - заявив пан Ішинген, додавши водночас, що «будувати стіну між Заходом та Росією було б занадто».

Тим часом Süddeutsche Zeitung закликає уряд Німеччини та Євросоюз цього разу не обмежуватися лише заявами і дрібними санкціями.

«Цієї середи уряд Німеччини позбавився ілюзій. В тій ілюзії можна було провести тонку лінію між Росією, що розв'язала війну в Україні, і Росією, і Росією, яку можна вважати партнером у багатьох галузях», - пише оглядач баварського видання Даніель Брьосслер.

Канцлер Меркель каже, що отруєння Навального не варто пов'язувати із «Північним потоком». Голова закордонного комітету Бундестагу Рьоттген каже, що - тільки так і варто

Норберт Рьоттген також закликав ЄС до жорсткої реакції: «Ми знову зіштовхнулися із грубою реальністю путінського режиму, який зневажає людей».

Голова закордонного комітету німецького парламенту зауважив, що президент Путін вже продемонстрував силу Росії у Сирії, Лівії та Білорусі.

«Питання в тому, чи європейці, як завжди, врешті завершать все нічим? Якщо так, то ми ризикуємо стати неадекватними, нас не сприйматимуть серйозно», - заявив Норберт Рьоттген.

Водночас наприкінці минулого тижня сама пані Меркель заявила, що отруєння Навального не варто пов'язувати із «Північним потоком-2», який офіційний Берлін послідовно називав суто бізнесовим проєктом. Цього тижня вона ще раз підтвердила цю позицію.

При цьому канцлерка назвала Олексія Навального жертвою замаху на вбивство і заявила, що світ дивитиметься, як відповість Росія.

Напередодні стало відомо, що лабораторія збройних сил Німеччини встановила, що Олексія Навального отруїли бойовою речовиною класу «Новачок».

У Кремлі заперечують діагноз, поставлений в Німеччині, твердячи, що не бачили даних з німецької клініки, де лікують Олексія Навального.

Ще на цю тему