У НАТО кажуть, що Чехія знайшла багато снарядів великого калібру для ЗСУ, збір грошей триває
Так звана "чеська ініціатива", яку використовують для закупівлі зброї для ЗСУ на ринках інших держав, знайшла суттєво більше снарядів, ніж очікувалося.
Як інформує видання« Європейська правда», про це розповів у розмові з журналістами у штаб-квартирі НАТО один з військових керівників Альянсу, що спілкувався на умовах анонімності.
Як відомо, так звана "чеська ініціатива", що запрацювала у 2024 році та стала одним з ключових джерел постачань снарядів, опинилася під питанням після зміни уряду, однак згодом Прага оголосила, що продовжить постачання. У НАТО підкреслили, що робота дійсно триває.
"Чеська ініціатива діє і досі. Є політичні заяви на найвищому рівні (з чеського боку. – "ЄП") про те, що вони продовжуватимуть координувати цю ініціативу", – підтвердив генерал, що працює у структурах Альянсу.
Представник Альянсу також наголосив, що Прага повідомила про "значно більшу кількість снарядів, ніж очікувалося", що вдалося знайти на ринку.
"Якщо оперувати цифрами, то вартість боєприпасів, доступних на ринку, становить 16 мільярдів євро. А ми плануємо постачання для України боєприпасів на суму щонайменше 5 мільярдів євро", – пояснив він.
Як відомо, закупівлі за "чеською ініціативою" проводяться за рахунок внесків з боку держав-партнерів України. Військовий топпредставник Альянсу підкреслив, що накопичення коштів відбувається доволі швидко. "Наразі ми маємо зобов'язання на 1,4 мільярда євро на 2026 рік, а це тільки січень закінчився. Тож я вважаю, що маємо добрий початок", – пояснив він.
Раніше в НАТО та у Празі робили заяви про зобов'язання щодо кількості снарядів, які мають бути закуплені для ЗСУ. Зараз в Альянсі віддають перебігу фінансовим, а не кількісним зобов'язанням.
"Я не оперуватиму конкретною кількістю, але можу сказати, що йдеться про сотні тисяч снарядів великого калібру", – заявив він у відповідь на запитання "ЄП".
Відомо, що уряд Чехії, попри продовження "чеської снарядної ініціативи", повідомив про скорочення власних витрат на допомогу.
Ще на цю тему
- 05.03.2026 Глава МЗС Німеччини анонсував ще 200 млн євро на підтримку України
- 03.03.2026 Нідерланди передадуть Україні виведене з експлуатації газове обладнання - демонтаж вже розпочався
- 27.02.2026 Бельгія передала генератори для допомоги Києву
- 27.02.2026 Чехи реагують на антиукраїнські дії та заяви збільшенням пожертв
- 26.02.2026 Використання заморожених активів РФ для позики Україні поки не обговорюється – Вадефуль
- 26.02.2026 Чеська ініціатива: на 2026 рік вже є гроші на близько 880 000 боєприпасів для України
- 25.02.2026 Литва зібрала понад €4 мільйони на роботизовані системи для українських військових
- 25.02.2026 Канада оголосила про військову допомогу Україні та нові санкції проти Росії
- 25.02.2026 Естонія анонсувала 11 млн євро на американську зброю для України
- 24.02.2026 Велика Британія оголосила новий пакет допомоги Україні до річниці вторгнення
- 23.02.2026 В Україну прибули 10 генераторів від Італії
- 23.02.2026 Фінляндія виділяє 20 млн євро гуманітарної допомоги для України