Що скоріш за все ховається за дроном-камікадзе "Морок" з дальністю 800 км

16:30 18.11.2023

Поки все вказує на те, що в основі "Морока" лежить український дрон-мішень RZ-60, але для цього його все одно знадобилось дуже сильно доопрацювати

Як повідомляе Війсковий портал« DEFENSE EXPRESS»
Українські волонтери Сергій Притула, Сергій Стерненко й Ігор Лаченков показали новий український дрон-камікадзе під назвою "Морок", перша серійна партія якого вже готується до передачі Силам оборони України.

Нагадаємо, що заявлені характеристики "Морока": дальність польоту - 800 км, розмір бойової частини - до 30 кг.

Але попри те, що сам дрон був дуже формально "розмитий" на фото, об'єктивно не залишається дуже багато варіантів, що саме ховається під цією назвою. Тим більш у мережі (при цьому вже й у РФ) вже активно прив'язують "Морок" до українського дрона RZ-60 від однієї приватної компанії та державного інституту.

Враховуючи наявність зображень з усіх ракурсів (два з яких від СБУ), включно із новим, який дозволяє оцінити геометричні розміри. А також те, що жодна розробка у серійному виробництві не може з'явитись "з повітря", а про активні роботи над RZ-60 відомо станом на лютий цього року, коли було опубліковано відео з його запуском.


Дрон "Морок" та RZ-60

Нагадаємо, що RZ-60 розроблявся у ролі бюджетного дрона-мішені для тренування розрахунків ППО ЗСУ й у 2019 році дрон був успішно продемонстрований військовим у дії. При цьому головна особливість дрона-мішені - бути дешевим, якнайкраще підходить до дрона-камікадзе.

Водночас вочевидь мова не йде про те, що це саме RZ-60. Зокрема абсолютно не співпадає дальність та вага бойової частини. Якщо для RZ-60 дальність становить до 300 км, а вага бойової частини - 3 кг, то у "Морока" - 800 км та 30 кг.

А це означає абсолютно інший рівень, який міг бути досягнутий лише шляхом доволі глибокого доопрацювання конструкції. Бо в іншому випадку досягти кратного збільшення дальності та одночасно з цим й збільшення бойової частини у понад 10 разів фізично неможливо.

Тобто можливо зробити припущення, що мова йде про спеціалізований дрон-камікадзе на основі дрона-мішені. Бо зрештою з нього необхідно зняти такі елементи, як парашут та систему зв'язку, що вже вивільняє певну вагу. А шляхом, можливо, збільшення геометричних розмірів, заміни двигуна та зменшення вимог до тривалості експлуатації - досягти й дальності у 800 км.

Водночас прив'язка "Морока" до глибокої переробки RZ-60 залишається лише припущенням. Але саме такий підхід з доопрацювання вже розробленого дрона-мішені у дрон-камікадзе, виглядає вкрай логічним та прагматичним шляхом.

Ще на цю тему