Зерновий коридор: відвантажено 15,5 млн тонн агропродукції

13:00 27.12.2022

В рамках реалізації Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування морські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний» відправили 594 судна, які експортували 15,5 млн тонн агропродукції до країн Азії, Африки та Європи

. Про це повідомила прес-служба Міністерства інфраструктури.

У неділю й понеділок, 25-26 грудня, порти Великої Одеси відправили дев’ять суден із 390 тис. тонн агропродукції. Серед них балкери ALANDA STAR та SSI PRIVILEGE з 68 тис. тонн пшениці для Єгипту та Індонезії, а також танкер EUROCHAMPION з 45 тис. тонн олії для Індії.

В портах під обробкою перебувають 24 судна. На них завантажують понад 860 тис. тонн української агропродукції.

Крім того, зерновим коридором у напрямку України рухаються три судна під завантаження 93 тис. тонн агропродукції.

У Босфорі на проведення інспекції СКЦ очікують 99 суден, з яких 72 — на захід до портів під завантаження, 27 — вже з українською агропродукцією. Деякі судна очікують у водах Туреччини понад місяць.

Це є результатом цілеспрямованих дій російської делегації, мета яких — сповільнити процес інспекцій суден. Спочатку вони скоротили кількість інспекційних груп до трьох, тепер почали затягувати час самих інспекцій. Представники Росії почали перевіряти навіть показники, які не передбачені документами СКЦ і не мають жодного відношення до предмету перевірки (наприклад, чи добре працюють суднові агрегати, скільки палива і таке інше). При такому алгоритмі перевірка одного судна займає від чотирьох годин. Це непродуктивно і сприяє збільшенню черги. Збільшення черги — це зменшення обсягу експорту агропродукції з наших портів і мільйонні збитки для вантажовласників через простої», — пояснив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков.

Станом на 23 грудня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 580 суден, які експортували 15 млн тонн українського продовольства до країн Африки, Азії та Європи.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією.

Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня. Перше судно під завантаження зайшло до порту Чорноморськ 7 серпня і залишило порт 13 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

Теми:

Ще на цю тему