Експерти назвали п’ять груп російських фейкових наративів про COVID-19

19:20 05.11.2021

Дезінформацію про COVID-19 та настрої проти вакцинації поширює РФ, щоб дискредитувати та послабити Україну. Експерти визначили п’ять основних груп російських фейкових наративів в українському інформаційному просторі.

Про це розповіла керуюча відділом Центру стратегічних комунікацій Марія Сагайдак під час дискусії в Укрінформі на тему: «Дезінформація у сфері охорони здоров’я. Чи впливає пропаганда на вакцинацію?»

Експерт нагадала, що, за даними Оксфордського інституту інтернету, 92% дезінформації щодо COVID поширюють РФ та Китай. Російські фейкові наративи в Україні мають свої особливості й цілі.

«В Україні 2020-21 років було зафіксовано певну кількість груп російських наративів, спрямованих на послаблення захисту від COVID, деякі з яких є спільні для всього світу, а деякі спрямовано саме на Україну. Очевидно, що кінцева мета кожного з них – послабити державу, зробити її вразливішою до зовнішніх впливів, посилити недовіру і дестабілізувати ситуацію всередині держави», – зазначила Сагайдак.

Вона виокремила 5 основних груп російських фейкових наративів про COVID.

Конспірологічні: коронавірус – це вигадка, а міжнародні структури, які говорять про небезпеку вірусу, насправді наживаються на українцях; це всесвітня змова, нас хочуть чіпувати, щоб контролювати; коронавірус вигадали для того, щоб зменшити кількість населення.

Неправдиві (спрямовані на дискредитацію України, зокрема, її системи охорони здоров’я): Україна як держава не здатна захистити своїх громадян від пандемії; зовнішнє управління не дає Україні використовувати вакцину «Спутнік», яка є ефективніша, ніж західні зразки; західне лобі резервує Україну як ринок для власних вакцин; реформа системи охорони здоров’я провалилася, є неефективна, не здатна протидіяти пандемії та захистити своїх громадян.

Антивакцинаторські: вакцини спричиняють мутації, населення вакцинують, щоб його контролювати, вакцини загрожують здоров’ю та життю, тому медики відмовляються вакцинуватися.

Коронавірусу неможливо протидіяти: маски, антисептики, дистанція й будь-які засоби протидії вірусу не є ефективними; ПЛР-тести не призначені для визначення вірусу і є хибними; методи лікування – часник, полоскання, дихальні вправи тощо.

Неправдиві дискримінаційні (пов’язані з конспірологічними теоріями): коронавірус штучно вирощений китайцями або американцями, лабораторії, зокрема, є в Україні під Києвом тощо.

«Каналами для поширення всіх цих російських фейкових наративів є месенджери та соціальні мережі. Частину з них поширюють українські блогери, які заперечують небезпеку існування вірусу взагалі та виступають принципово проти щеплень. Наймасовішим каналом поширення дезінформації насправді виступило телебачення, де часто свою думку, підкріплену дезінформаційними наративами, висловлюють політики, так звані експерти. В цьому році агенти впливу Кремля в Україні активно працювали над підривом імунізації, підривали довіру до охорони здоров’я й головним напрямком було — підірвати довіру до щеплень як таких»,– зазначила експерт.

Захід організувала Головна редакція «Центр стратегічних досліджень та інформаційної безпеки» Укрінформу.

Ще на цю тему