Євросоюз | Україна і ЄС прийняли спільну заяву. 10 головних пунктів

20:01 12.10.2021

Україна досягла значного прогресу в реформах, Європейський Союз підтримав зусилля з деолігархізації, вітає функціонування безвізу, підтверджує стратегічну роль України як транзитера газу і закликає Росію визнати свою відповідальність за війну на Донбасі та трагедію MH17.

Про це йдеться в спільній заяві президента Володимира Зеленського, голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і голови Євроради Шарля Мішеля після саміту Україна-ЄС.

Спільна заява складається з 25 пунктів (повний текст – тут), ось 10 ключових:

1. Україна і ЄС віддані зміцненню політичної та економічної інтеграції, зокрема шляхом співпраці для зміцнення верховенства права, просування реформ, сприяння стійкому економічному розвитку, підтримки зеленої і цифрової трансформації.

2. ЄС визнає європейські прагнення України та її європейський вибір. Ефективна імплементація угоди про асоціацію та зону поглибленої та всеосяжної вільної торгівлі повинна призвести до подальшої економічної інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС.

3. Сторони домовилися вдосконалити сполучення ЄС з Україною і країнами Східного партнерства. Сторони вітають підписання угоди про «відкрите небо» і роботу над включенням внутрішніх водних шляхів України до Транс'європейської транспортної мережі (TEN-T).

4. ЄС визнає значний прогрес України в процесі реформ, його необхідно посилювати. ЄС підкреслює важливість судової реформи, вітає прийняття законів про Вищу раду правосуддя, судоустрій і статус суддів. Необхідно швидко впроваджувати ці реформи, а також реформу Конституційного суду.

5. ЄС наголошує на необхідності подальших зусиль України для ефективної роботи антикорупційних та правоохоронних органів, зокрема через деполітизований відбір кандидатів на керівні посади. ЄС вітає зусилля з деолігархізації і закликає до подальших кроків у цьому напрямку.

6. Наголошено на важливості боротьби з гібридними погрозами. Зокрема ЄС зміцнюватиме незалежні ЗМІ та українські ініціативи щодо боротьби з фейками, зокрема за якими стоїть Росія. Також наголошено на важливості співпраці в кібербезпеці.

7. ЄС вітає успішне застосування безвізу для громадян України. Наголошено на важливості подальшого дотримання критеріїв візової лібералізації та прискорення пов'язаних із цим реформ.

8. ЄС засуджує порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України, порушення прав людини в Криму, мілітаризацію півострова, вибори до Держдуми на тимчасово окупованих територіях.

ЄС вітає дипломатичні зусилля щодо відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, зокрема створення Кримської платформи, зусилля нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ.

ЄС закликає Росію конструктивно вести переговори в форматах щодо Донбасу, визнати свою відповідальність і використовувати свій значний вплив на незаконні збройні формування, які вона підтримує для відновлення режиму припинення вогню.

ЄС закликає Росію припинити підбурювати конфлікт на Сході України наданням фінансової та військової допомоги, вивести свої війська і техніку від східного кордону і Криму, допустити місію ОБСЄ до непідконтрольних уряду України ділянок українсько-російського кордону.

ЄС також засуджує політику паспортизації Росії на тимчасово окупованих територіях.

Повне виконання мінських угод залишається умовою для будь-яких серйозних змін позиції ЄС у відносинах із Росією.

ЄС закликає Росію визнати свою відповідальність у трагедії збитого над Донбасом Boeing MH-17 і докласти всіх зусиль для притягнення до відповідальності винних.

9. Сторони вітають виконання умов Програми макрофінансової допомоги ЄС для України і взяли до відома рішення про виділення другого траншу на 600 млн євро. Наголошено на важливості підтримки макроекономічної стабільності України і дотримання зобов'язань перед МВФ.

10. ЄС вітає діалог щодо європейського зеленого курсу і зеленого переходу України. Сторони також домовилися про подальшу інтеграцію України з європейським енергетичним ринком. Крім того, підтверджена роль України як стратегічної країни для транзиту газу.

Сьогодні в Києві проходить 23-й саміт Україна-ЄС.

На ньому було підписано довгоочікувану угоду про «відкрите небо».

На спільній пресконференції Зеленський заявив, що очікує європейської перспективи і сміливості від керівництва Європейського Союзу і його країн.

Фон дер Ляєн зазначила «позитивний внесок» Зеленського до реформ і привітала його з «високим лідерством у проведенні активних реформ».

Ще на цю тему