Forbes: Флот безпілотників України може «задушити» наступ танків Росії

18:15 14.04.2021

Військово-повітряні сили України не закуповували нових літаків з 1991 року. В їх розпорядженні 125 «вінтажних» винищувачів, штурмовиків й бойових гелікоптерів часів Холодної війни. Вся ця техніка все більше старіє. А ВПС, чий бюджет складає всього 300 мільйонів доларів на рік, просто не може собі дозволити оновлення флоту.

На думку експерта у сфері авіації Тома Купера, воно Україні насправді й не потрібне, – пише Forbes.

Велика кількість сучасних військових літаків Росії літають не далеко. А російські ракети класу «земля-повітря» розгорнуті настільки близько, що можуть збити український літак ще на злітній смузі.

На думку Купера, для Києва купівля нових машин для боїв у повітрі «не вигідно економічно і не має жодного сенсу».

Натомість він радить ВПС України запасатися безпілотниками й так званими «дронами-камікадзе». У разі початку війни українські роботи можуть роєм атакувати російські військові формування, подолати системи протиповітряної оборони й знищити танки, а також іншу бронетехніку.

Коротка і кривава війна між Вірменією й Азербайджаном минулої осені може стати зразком того, який може мати вигляд вірогідна кампанія безпілотників України. Під час боїв за спірний Нагірний Карабах безпілотники турецького й ізраїльського виробництва, якими користувалися азербайджанські війська, розбили вщент вірменські сили.

Турецькі апарати Bayraktar TB2 літають високо і стріляють невеликими ракетами. Разом з ізраїльськими дронами-камікадзе Harops і Orbiter-1K вони знищили сотні вірменських танків, бронемашин, артилерійських установок і систем ППО. Це дозволило азербайджанським військам сильно просунутися й взяти під контроль значну частину Нагірного Карабаху до перемир'я, домовленості про яке з'явилися в листопаді.

Україна може запозичити азербайджанську структуру й тактику.

Насправді є ознаки того, що це вже відбувається. Звісно, відкритим питанням лишається те, наскільки масштабним буде перехід Києва на силу безпілотників. А також з якою ефективністю Москва зможе протистояти цьому. Гвинтовий апарат Bayraktar TB2 коштує приблизно мільйон доларів. Він став основою для азербайджанського наступу з повітря. Україна в 2019 році почала купувати ці апарати в турецької компанії Baykar. У грудні Анкара і Київ підписали угоду, яка дозволяє українським компаніям займатися виробництвом власних копій цих безпілотників. Минулої осені українські військові провели перші польові випробування.

Тим часом, військово-промислові компанії України розробляють власні «дрони-камікадзе».

По-суті це невеликі безпілотники, оснащені боєголовками, вибухова сила яких така ж, як і в артилерійського снаряду. «Дрон-камікадзе» літає по колу над полем битви, поки не виявить потрібну ціль. Тоді він знижується для атаки. Вся техніка доступна. Лише час покаже, наскільки Київ серйозно налаштований закупити, освоїти й розгорнути її.

Також не відомо, як Росія може відповісти. Купер вважає, що російські ракетні системи ППО не здатні знищити рій безпілотників й «дронів-камікадзе».

«Звісно, у них є можливості працювати з великою кількістю цілей, а також багато разів перезаряджатися. Росіяни зараз стараються з усіх сил, щоб зробити свої системи здатними боротися з такими малими цілями. Однак, вони не можуть перевершити останнє покоління західного озброєння. У найгіршому сценарії, російські ЗРК буде легко виснажити», – сказав Купер.

Він пояснив, що армія України може відправити настільки велику кількість безпілотників, «дронів-камікадзе», а також неозброєних безпілотників-приманок, що цілей буде просто в рази більше, ніж російських ракет.

«Навіть Росія не може перезаряджатися нескінченно», – пояснив експерт.

Російські сили можуть спробувати заглушити радіо-зв'язок між українськими безпілотниками і їхніми операторами. Але для цього Москві знадобляться кращі системи ППО і засоби електронної війни.

Якщо Україна піде ва-банк безпілотниками, Росії доведеться кинути всі сили на боротьбу з цими безпілотниками.

 

Ще на цю тему