Росія перетворює Крим на військову базу з ядерною зброєю: дані «Білої книги» розвідки / Інфографіка

13:20 25.01.2021

Росія активно нарощує ударні здатності збройних сил на території окупованого Криму, збільшуючи чисельність військ і оснащення новими зразками озброєння і військової техніки та формує умови для посилення на цій території ядерного потенціалу.

Про це сказано в оприлюдненому на сайті Служби зовнішньої розвідки України першому інформаційному бюлетені «Біла книга 2021», пише Апостроф.

Це видання опубліковано до професійного свята СЗР України, яке відзначається 24 січня.

У «Білій книзі» представлено оцінка Службою зовнішньої розвідки основних зовнішніх загроз національній безпеці України у зовнішньополітичній, економічній, інформаційній та інших сферах. Особливу увагу приділено основній країні-джерелу загроз - Російській Федерації.

Зокрема, українські розвідники повідомляють, що російський уряд в Москві, незважаючи на декларативні заяви, ніколи не розглядав Крим у вимірі розвитку його економічного (промислового, аграрного, туристичного або гуманітарного) потенціалу. Збільшуючи кількість військ на окупованому півострові і створюючи умови для посилення на цій території свого ядерного потенціалу, Кремль намагається перетворити РФ в домінуючу державу в Чорноморському регіоні.

«Росія створила в Криму потужне міжвидове угруповання військ, яке охоплює наземний, повітряний і морський компоненти та налічує близько 32,5 тис. осіб. Російська сторона створює умови для розміщення на тимчасово окупованій території Криму ядерної зброї, окремих її компонентів і носіїв, проводить роботи по відновленню об'єктів ядерної інфраструктури, несе загрози національній безпеці України», - сказано в «Білій книзі» Служби зовнішньої розвідки.

За даними розвідників, в Криму інвентаризовано і задіяно практично всі радянські зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), здатні відстрілювати ракети з ядерною бойовою частиною. Триває переозброєння зазначених ЗРК сучасними ракетами, на бойове чергування поставлено нові ракетні установки. Вже зараз російські зенітні системи контролюють більшу частину Чорного моря, а ракети класу «поверхня-поверхня» покривають його повністю. Крім того, на окупованій території півострова дислоковані військові літаки і ракетні кораблі, які можуть нести заряди з ядерною бойовою частиною.

«Дії РФ щодо розгортання в анексованому Криму засобів протиповітряної оборони, модернізація ЧФ РФ і його масового оснащення крилатими ракетами морського базування типу "Калібр-НК" і "Калібр-ПЛ" вказують на те, що Москва планує забезпечити свої здібності заборони / обмеження зонального зв'язку не тільки в Чорноморському регіоні, а й в Середземномор'ї. Більш того, плани Росії щодо розвитку і використання "тактичної ядерної зброї", зокрема з позиції ТОТ Криму, в сучасних умовах дозволяють Кремлю підвищувати градус тиску на міжнародне співтовариство, а також агресивно домінувати на Чорноморському, Середземноморському та Європейському театру військових дій», - відзначають в українській розвідці.

Така поведінка Кремля, як сказано в «Білій книзі», несе загрозу не тільки безпеці і національним інтересам України, але й її стратегічним партнерам. Крім того, ця політика Москви утискає права корінного народу півострова - кримських татар.

«Росія облаштовує процес перетворення Криму в одну велику військову базу комплексно, з урахуванням всіх необхідних факторів, в т. ч. у соціальному вимірі. Триває зміна структури населення півострова. Кримські татари, як "нелояльна" частина населення, цілеспрямовано витісняються до материкової України або Туреччини, шляхом маніпулювання дотаційною політикою військових і їх родини перетворюють на соціальну опору окупаційної влади», - підкреслили в інформаційному бюлетені Служби зовнішньої розвідки України.

Фото: «Біла книга»

Ще на цю тему