Україна виступила за постійну присутність НАТО у Чорному морі

12:55 15.10.2020

Україна виступає за окреслення чіткої візії присутності НАТО в Чорному морі, вважаючи, що постійна присутність в ньому сил Альянсу може завадити зростанню "апетитів" Росії в регіоні Азовського, Чорного та Середземного морів.

Про це йшлося на зустрічі заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапарової із членом Групи експертів високого рівня в рамках NATO 2030 Reflection Process послом Таджаном Ільдемом в Анкарі, передає Укрінформ.

«Говорили про безпеку в Чорному морі. Я знову підкреслила позицію України, що має бути візія того, яка присутність НАТО в Чорному морі через агресію РФ, через наслідки мілітаризації Криму, які не лише про безпеку України, а як мінімум стосуються країн Чорноморського басейну і Середземномор’я. Це більше коло країн», - розповіла Джапарова Укрінформу за результатами зустрічі, яка відбувалася віч-на-віч.

За її словами, в Альянсі Азовське та Чорне моря, Середземномор’я розглядають як «один безпековий пояс», провідна роль НАТО в регіоні може завадити діям та зазіханням РФ.

«Росія перетворила Азовське море на своє внутрішнє озеро, те саме хоче зробити з Чорним морем (де трохи інша географія впливів), і те, що відбувається в Сирії та Лівії, напряму пов’язано з їхніми військовими можливостями та розвитком військових баз у Криму. Це накладає відбиток на їхні апетити та спроможності в Середземномор’ї, на Близькому Сході та у Північній Африці. Ми кажемо про нерозривність та взаємозв’язок всіх цих процесів і вважаємо, що, аби зупинити Росію або не давати розвиватися цим апетитам РФ, НАТО має відігравати провідну роль в т.ч. через постійну присутність у Чорному морі», - вважає Джапарова.

Вона нагадала, що NATO 2030 Reflection Process - ідея, яка була оприлюднена генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, має на меті окреслити майбутнє Альянсу на 10 років і більше.

«Йшлося про роль України в цьому процесі. Ми вважаємо, що безпека країн НАТО, безпека України - нероздільні. У нас є амбіція - стати повноправним членом цієї організації. Вона інкорпорована в Конституцію, і всі наші реформи в системі безпеки й оборони йдуть відповідно до тих інструкцій та критеріїв, які є в НАТО. Дуже важливий елемент - Річний національний план, який ми виконуємо. Цього року він складався з 482 пунктів, торік - більше 300. Ми кожного року звітуємо по виконанню РНП», - наголосила заступниця міністра закордонних справ України.

Ще на цю тему